Main Navigation Section Navigation Main Content

CEO Mesajı

Değerli Paydaşlarımız

2018 yılının değerlendirmesine başlarken, bir önceki yıl aldığımız aksiyonların olumlu sonuçlarını görmenin ve sizlere 2018 yılı için vermiş olduğumuz sözleri tutmanın gurur ve mutluluğu içinde olduğumuzu belirtmek isteriz.

2018 yılında, her gün Bizim Toptan’ı daha modern, daha dijital, daha sağlıklı, sürdürülebilir büyüme ve karlılık gösteren bir şirket haline getirmek için tüm Bizim Toptan çalışanları olarak büyük bir istekle çalıştık. Hem bir önceki yıl attığımız adımların, hem de bu büyük isteğimizin sürdürülebilirliği için, kendi içimizde kültürel bir dönüşüm yaşıyoruz. Bu kültürel dönüşümde mottomuz değer yaratan, müşteri odaklı iş kültürünü her seviyedeki aksiyonlarımızın temeline yerleştirmektir. “Türkiye’nin En Uygun Fiyatlı ve En Yaygın Toptan Marketi” olma iddiamızı başarı ile devam ettirmek ve bu süreçten tüm paydaşlarımıza fayda yaratmak için bu dönüşüm sürecimiz devam etmektedir.

Bir önceki yıl başladığımız güçlü CRM uygulamaları, bu dönüşüm sürecinde iş yapış şekillerimizin merkezinde yer aldı. Dijital dünya ile senkronize ettiğimiz CRM uygulamalarımız ile artık müşterilerimizin ihtiyaçlarını, daha müşterilerimiz mağazamıza gelmeden anlayabiliyor ve gerekli aksiyonları alabiliyoruz. Bu sayede tüm müşteri gruplarımızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek ürün portföyü gelişimini, yeni öz markalı ürün lansmanlarını ve en iyi fiyatları oluşturabiliyoruz.

Saha ziyaretlerimizde müşterilerimize dokunuyor, yerel markalara duydukları ihtiyaçları analiz ederek, hem müşteri taleplerini karşılıyor hem de yerel markalara destek oluyoruz. Yerli ve yabancı markalarla sürdürdüğümüz yakın ilişkilerin yanında öz markalı ürün portföyümüzü de geliştirmeye devam ediyoruz.

Müşteri ve ürün portföyündeki bu yatırımlarımıza devam ederken, 2018 yılında satış kanallarımız için de dönüşüm hamlesi başlattık. İlk kez bir alış veriş merkezinin içinde faaliyet gösteren Bizim Toptan mağazası, Pendik Marina mağazamızı hizmete açtık. Akabinde marina müşterilerimize daha iyi hizmet sunmak üzere Göcek Marina’daki mağazamızı da faaliyete geçirdik. İçinde bulunduğumuz konjonktür gereği verimsiz ve beklenen faydayı üretemeyen operasyonlarımızı da gözden geçirdik. Bu çerçevede yıl içerisinde 3 mağazamızın yerini daha verimli hizmet üretebilecekleri yeni yerlerine taşıdık. Taşımak veya yenilemek suretiyle iyileştiremeyeceğimize inandığımız 4 mağazamızdaki operasyonlarımızı da sonlandırdık.

Hâlihazırda Türkiye’nin 69 ilinde 174 mağazamız ile hizmet verirken, pazarın dönüşümüne ve çağın gereklerine uygun şekilde satış kanallarımızı çeşitlendirmeyi sürdürüyoruz. Bu amaçla Profesyonel Satış Gücü –Prosafolarak isimlendirdiğimiz uzman satış ekibimizi oluşturduk. Prosaf ekibimiz bugün 41 ilimizde 52 Bizim Toptan mağazası üzerinden müşterilerimize servis hizmeti vermektedir. Prosaf ekibinin hizmet verdiği müşteri portföyü stratejik olarak önem verdiğimiz akaryakıt istasyon marketleri, kurumsal müşteriler, otel, restorant, fast-food, cafe, pastane, catering firmaları, işletme mutfakları, turizm tesisleri, sanayi kuruluşları, hastane kantini, okul kantini, kamu kurum ve kuruluşlarının kantinlerinden oluşmaktadır. Prosaf ile hem bu müşteri gruplarındaki penetrasyonumuzu artırmayı, hem de mağazalarımızın performanslarını iyileştirmeyi hedeflemiştik. İlk sonuçlarımız, bu hedeflerimize ulaşmada başarılı olduğumuzu göstermektedir.

Ayrıca yıl içinde yüz yüze kanallarımızda olduğu gibi dijital satış platformumuzu da yeniledik, web sitesini kullanıcı dostu yeni ara yüzü ile faaliyete geçirdik. Müşterilerimizin dijital ortamda da en iyi servis seviyesi ile tatmin edecek bir platform oluşturmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu faaliyetler, Şirketimizin dijitalleşme konusundaki dönüşümlerini göstermek adına önemli adımlardan biridir.

Müşteri, ürün, fiyat ve satış kanallarına yaptığımız yatırımlar ile amacımız 2018 yılında pazardaki konumumuzu güçlendirerek sürdürmek idi. Nitekim 2018 yılının tüm ekonomik koşulları altında dahi, ticaretimize devam ederek ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vererek işimizi geliştirmeyi başarmış bulunuyoruz. Bunun en güzel kanıtı yaptığımız pazar araştırmalarında müşterilerimizin bizi “en bereketli” ve “en cana yakın” alışveriş noktası olarak tanımlamasıdır. Bu teveccüh tüm rakamların ötesinde gurur ve mutluluk vericidir. Bu tecevvühün rakamlarımıza nasıl yansıdığını da sizlerle paylaşmak isteriz:

Bizim Toptan olarak 2018 yılında yeni müşteri kazanma ve müşteri kaybını önlemedeki başarılı pazarlama faaliyetlerimiz ile aktif müşteri sayımızı 2017 yılına göre %37,2 oranında artırarak 1 milyon 459 bin müşteriye yükseltmiş bulunuyoruz. Bu rakam Bizim Toptan tarihindeki yeni bir rekor olup, sürdürülebilir büyümemizin temeli ve en önemli dayanağıdır.

Toplam satış gelirlerimizde çeyrekler içinde rekorlar kırarak, yılın tamamında %28,6 oranında büyüme elde etmiş durumdayız. Ciromuz yılsonunda 3,7 milyar TL’yi aşmış olup, bu rakam tarihimizdeki en yüksek satış geliridir. Ana kategori satışlarımızda gösterdiğimiz %34’lük büyümenin etkisi ile ürün miksinde olumlu yönde gelişme gösterirken; horeca, kurumsal, bireysel ve SEÇ Market kanallarının toplam satışlar içindeki payının %36’dan %41’'in üzerine yükselmesi ile de müşteri miksinde iyileşmeyi sağlamış bulunuyoruz. Bu başarılı sonuçlar pek tabii ki beraberinde karlılıklarımızda da iyileşmeyi getirmektedir. Brüt karımız bir önceki yıla göre %67 oranında artarken, brüt kar marjımız da %11’e yükselmiş durumdadır. Ana kategori ürünlerindeki brüt kar marjımız %14,3 ile tarihi en yüksek seviyelere ulaşmış olup, Bizim Toptan için yeni bir çağın başladığının sinyalini vermektedir. Yine FAVÖK marjımız da %4,0 ile şirket tarihimizin en yüksek oranına ulaşmıştır. Daha da önemlisi şirketimiz 21,6 milyon TL net kar elde etmiştir.

Değerli paydaşlarımız;

Yukarıda vurguladığımız rakamlar önemli başarılar olup, tüm Bizim Toptan personelinin emeği ve sizlerin inancı ile gerçekleşmiştir. Bizler için bu rakamlarla birlikte daha temel olan konu, ülkemiz ekonomisine olan katkımız ve vatandaşlarımıza Türkiye’nin en kaliteleri markalarını, en iyi fiyat ve en iyi hizmet ile ulaştırma amacımızdır. Bu amaçla 2018 yılında iş ortaklığı mal tedarik sisteminde de önemli atılımlar gerçekleştirdik. Seç Market sistemi içindeki iş ortağı market sayımızı, 2017 sonundaki 381’den 2018 yılı sonunda 539’a yükselttik. Ülkemiz esnafına artan rekabet ve zorlaşan pazar koşullarında, kaliteli öz markalı ürünleri ve güçlü markalı ürünleri, uygun fiyat ve ödeme koşulları ile sunmayı sağlayan bu sistem, vatandaşlarımıza da iyi fiyata alışveriş yapacağı alternatif kanal olması sebebiyle önemlidir. Türkiye’de bir ilk olarak oluşturduğumuz Seç Market sistemini 2019 yılında daha da hızlı şekilde geliştirmek ve bu sayede ekonomimize ek destek en önemli önceliklerimizden biridir.

Hep söylediğimiz gibi Bizim Toptan, çok kanallı satış politikası, yaygın mağaza ağı, geniş ürün portföyü, öz markalı yüksek kaliteli ürünleri, rekabetçi fiyatları ve kurumsal yapısı ile pazardaki en güçlü oyunculardan biridir. Hem tedarikçilerinin hem de müşterilerinin çözüm ortağı olarak, önümüzdeki süreçte de gücünü artırarak yoluna devam edecektir. Bu düşüncelerle, 2019 yılında Bizim Toptan’a ve Bizim Toptan paydaşlarına yakışır nitelikte güçlü sonuçları paylaşmayı temenni eder, saygılarımızı sunarız.

Hüseyin Balcı